Wózki paletowe Zakrem Folia bąbelkowa
Trudna sytuacja cen

Jak działają wózki paletowe?

Styczeń 26, 2022

W sytuacjach, w których możliwe jest zastosowanie usprawnień, na pewno warto z nich skorzystać. Nic więc dziwnego, że w różnego rodzaju magazynach, halach produkcyjnych czy nawet w sklepach podstawowym elementem wyposażenia są wózki paletowe. Chociaż wyróżniają się one dość prostą konstrukcją to jednak pozwalają odciążyć pracowników, a przy tym usprawnić przebieg poszczególnych prac. Jak działają tzw. paleciaki? I co warto o nich wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.   

Jak działają wózki paletowe?

Tak jak już wspominaliśmy, wózki paletowe cechują się prostą konstrukcją. Do ich najważniejszych części składowych zaliczamy: 

  • korpus z widłami, który musi być solidny i zabezpieczony przed korozją,  
  • dyszel, który pozwala na sterowanie urządzeniem,
  • pompę hydrauliczną, która umożliwia podnoszenie ładunku,
  • koła sterujące, wykonane z poliuretanu, gumy lub nylonu,
  • rolki prowadzące. 

W niektórych modelach wózków paletowych możemy spotkać także elementy pomiaru wagi, takie jak wskaźnik wagi (elektroniczne lub oparte na hydraulice), czy systemy ważące z tensometrami zamontowanymi pod widłami. 

Jednym z najważniejszych elementów każdego paleciaka jest dyszel. To właśnie dzięki ustawieniu go w odpowiedniej pozycji możliwe jest skorzystanie z jednej z trzech funkcji: funkcji jazdy, funkcji podnoszenia towaru, a także funkcji opuszczania ładunku. Jeśli chcemy wykonać jakiś manewr to musimy:

  • ustawić dyszel w pozycji neutralnej (jazda),
  • pochylić dyszel w przód (podnoszenie towaru),
  • przenieść dyszel do tyłu (opuszczanie towaru).

Dzięki czemu możliwe jest takie działanie? Przede wszystkim dzięki zastosowanemu w wózkach paletowych mechanizmowi hydraulicznemu, który opiera się na siłowniku hydraulicznym. Dzięki poruszaniu dźwignią, możliwe jest podniesienie ciśnienia oleju hydraulicznego w wózku, czyli uniesienie ładunku. 

Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o wózkach paletowych? Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że sprawdzają się one w różnych miejscach i sytuacjach - wszędzie tam, gdzie konieczne jest uniesienie, a następnie przetransportowanie towaru. Urządzenia te są podstawowym wyposażeniem każdego magazynu, hali produkcyjnej, sklepu czy samochodu transportowego. 

Należy jednak pamiętać, że wózki paletowe służą do transportu na małą odległość i mają zazwyczaj udźwig jedynie do dwóch i pół tony. Jednym z najważniejszych parametrów, który odróżnia poszczególne modele jest długość wideł (800 mm, 950 mm, 1000 mm, 1600 mm, 1800 mm, 2000 mm, czy nawet 2500 mm). 

Warto także pamiętać o tym, że:

  • ponieważ wózki paletowe nie posiadają napędu silnikowego, to nie wymagają zarejestrowania w Urzędzie Dozoru Technicznego,  
  • istotnym czynnikiem jest rozstaw wideł, który standardowo wynosi od 520 do 550 mm; warto pamiętać, że im większy rozstaw wideł, tym większa stabilność, a im mniejszy rozstaw wideł, tym większa zwrotność pojazdu,
  • dzięki prostemu mechanizmowi paleciaki są stosunkowo mało awaryjne, jednak nasza uwagę powinny zwrócić błędy w działaniu, takie jak samoczynne opuszczanie się uniesionego ładunku, brak możliwości podniesienia ładunku przy dyszlu pracującym pod obciążeniem, zbyt wolne podnoszenie, a także zbyt wolne opuszczanie ładunku.
Wróć